Перейти до основного вмісту
Background

Ювілейна виставка В.Д. Яворського, архітектора - до 80 річчя від дня народження!

Ювілейна виставка В.Д. Яворського, архітектора - до 80 річчя від дня народження!

Березіна І., Віктор Яворський. Живопис. Графіка. Архітектура. Персональна виставка, Кам’янець-Подільський 2018, с. 2-3.

Архітектор. Віктор Яворський.

Простір, форма, лінія, колір...

Архітектура - у якій поетика, живопис - у якому сила, графіка - у якій колір...

Олія, акварель, пастель, олівець... Взаємопроникнення мистецтв і вишуканий синтез раціонального розуму, пристрасної душі, високого інтелекту, витонченого почуття гумору, таланту митця та скрупульозності ремісника - секрет феномену Віктора Яворського.

Віктор Дмитрович Яворський народився 17 липня 1938 року в м. Вінниця. У 1966 році закінчив архітектурний факультет Київського художнього інституту. З 1966 по 1991 роки працював головним архітектором проектних інститутів Кишинева. З 1991 по 1994 роки - головний архітектор Кам’янця-Подільського. Віктор Яворський - член Національної спілки архітекторів України, лауреат Премії комсомолу Молдови ім. Бориса Главана в галузі архітектури і мистецтва, нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

Архітектор, з-під пензля якого рвуться назовні соковиті карпатські кольори, шелестить листя, вирують потоки й джерела. Живописець, що приборкує простір і наповнює його пластикою сучасної архітектури. Графік, здатний наситити лінію динамікою, кольором, емоцією. Архітектор Віктор Яворський, створюючи художній образ, пропонує власне бачення форми й об’єму, акумулює безмежні можливості візуальних мистецтв, примушує матеріал звучати поліфонічно та неочікувано.

Алегоричний постмодерний живопис Віктора Яворського унікальним чином поєднує в собі ознаки архітектури з її чіткістю, строгістю, просторовістю, пропорційністю, ритмом; живопису з його активним кольором і градаціями відтінків; графіки з її грайливою та динамічною лінією. А ще - деталі, у яких можна загубитися, як у лабіринті, а можна до безкінечності розмірковувати над знаками й кодами, що їх так віртуозно міксує автор.

І раптом неочікувано інший світ - Карпати, де природа, як норовлива дівчина, демонструє характер, змінює настрій, кокетує, лякає, усміхається... Гори, буки, граби, вільхи, явори, водоспади та старі хатинки проживають ціле життя, відкривають лаштунки таємничого світу, сповненого дивної гармонії дикої природи.

Храми та палаци, ратуші та будинки, вулиці та провулки - неодмінні персонажі живописних композицій майстра. Архітектурні деталі постають у двовимірному просторі картини, набувають малярських ознак, та все ж таки залишаються зодчеством і відлунням часу. Вавельський замок у Кракові, Домський собор у Ризі, гори в Румунії, краєвиди в Закопане, Південний Буг на Брацлавщині та старовинний Кам’янець із фортецею, ратушею, церквами й костелами.

Та зовсім по-іншому, прозоро, легко й живописно звучать акварелі. Тут панує колір, тут жорстка лінія поступається розмитій плямі, тут є несміливість, недосказаність, тендітність,

Графіка, чорнобіла та кольорова, інколи проста й зрозуміла, інколи алегорична й метафорична, представлена в колекції робіт майстра різними жанрами. Графічні композиції Віктора Яворського є самодостатніми незалежно від того, чи виконують функцію ескізу, чи є закінченим твором. Товста і тонка, грайлива і строга лінія є логічним продовженням думки художника, його дослідницької вдачі, непереборного бажання пізнати світ.

Минуле формує майбутнє, а традиції є запорукою успіху. Бути архітектором - особлива місія та неабияка відповідальність. Проекти Яворського - це завжди оригінальне бачення автора, відчуття національного колориту, розуміння традицій і звичаїв краю та, як наслідок, - презентація твору на сучасному рівні з урахуванням вимог часу.

Як звуки зливаються в мелодію, так грані таланту митця формують складну конструкцію, де майстерність примножується креативністю, а професійність - сміливістю. Творчість Віктора Яворського - конструкція з багатьох складових - моноліт і камінь, лінія і пляма, кольорові спалахи та монохромна стриманість. Ця модерна конструкція щоразу трансформується, набуває нового вигляду, бентежить і дивує, а значить - живе в складному сучасному просторі та є гідною свого творця!

Інна Березіна, мистецтвознавець